Psycholog potrafi rozmawiać z dziećmi

by karol

Dzieci widzą i słyszą znacznie więcej niż może nam się wydawać. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że to co dzieje się dookoła nich przyswajają one jak gąbka, chociaż na pierwszy rzut oka może tego nie być widać. To oznacza, że jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy poddenerwowani, jeśli nie mamy cierpliwości, co chwilę podnosimy głos, to dzieci będą to widziały, a co gorsza będą nasze zachowanie brały do siebie.

Chodzi o to, że nawet jeśli nasze działania będą spowodowane problemami z pracą, to dziecko i tak będzie sądziło, że to ono jest przyczyną naszych problemów, że jesteśmy źli na nie. W efekcie czego to wszystko będzie się odbijało na naszym dziecku, na jego pewności siebie i uczuciach. Dlatego też może się okazać, że konieczne będzie spotkanie u psychologa. On porozmawia z naszym dzieckiem, pomoże mu się z tym wszystkim uporać.

Lata doświadczenia i wiedza

Warto mieć świadomość, że psycholog potrafi rozmawiać z dziećmi. Posiada on odpowiednie doświadczenie i wiedzę, a to oznacza, że nawet jeśli nam, rodzicom, nie udało się wyciągnąć co siedzi w dziecku, z czym się zmaga, to psycholog będzie w stanie takie informacje uzyskać. Dodatkowo warto też mieć świadomość, że przy tego typu rozmowach czasami będą obecni rodzice, ale może się też okazać, że nie będą oni w nich uczestniczyli, a jedynie na koniec psycholog przekaże im ogólne informacje na temat tego czego się dowiedział. Poza tym trzeba mieć świadomość, że im mniejsze dziecko, tym trudniej może mu być wyrazić swoje emocje. Wówczas psycholog nie tyle będzie próbował rozmawiać, ile będzie obserwował zachowanie naszego potomstwa. To czym i jak się bawi, jakich słów i gestów używa podczas zabawy, jak również może je poprosić o narysowanie czegoś, a później będzie oceniał, co dziecko narysowało, jakie kreski przy tym robiło, jakie kolory wykorzystało. Dla osoby, która ma w tym kierunku odpowiednie wykształcenie, tego typu sytuacje mogą naprawdę wiele powiedzieć o dziecku i o tym, co dzieje się w jego głowie.

Czasami potrzeba więcej wizyt

Może się okazać, że nasze dziecko nie radzi sobie z jakimiś emocjami, z jakaś sytuacją. Wówczas w zależności od jej powagi i problemu, będzie potrzebowało od kilku do nawet kilkudziesięciu wizyt, aby móc sobie to wszystko ułożyć. To oznacza, że będziemy musieli spotykać się z psychologiem w regularnych odstępach czasu, aby mógł on przepracować problem z naszym dzieckiem. Posłucha co się dzieje w jego głowie, poprzez odpowiednio zadane pytanie pomoże dziecku zrozumieć jego emocje, a także nauczy je, w jaki sposób radzić sobie z takimi problemami w przyszłości.

Warto zobaczyć co może zrobić psycholog, w jaki sposób może pracować z dzieckiem, tak aby była pewność, że będzie w stanie odkryć, co stoi za przyczyną takiego, a nie innego zachowania naszego dziecka. Dodatkowo warto też powiedzieć, że psycholog patrzy na dziecko całościowo, a więc nie tylko na to, co ono do niego mówi, ale również na to, w jaki sposób się zachowuje, jaka jest mowa jego ciała.

1 comment

Related Posts

1 comment

Wrzosu 29 kwietnia 2021 - 15:06

Dzięki temu wpisowi, postanowiłem zapisać syna do psychologa. Zmagał się z przemocą ze strony rówieśników – a ja chcę mu pomóc uporządkować myśli

Reply

Leave a Comment