Obowiązkowe badania niemowląt

by karol

Kiedy dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami, mamy nadzieję, że nasze maleństwo będzie się rozwijało prawidłowo i będziemy mogli się cieszyć z dziecka, które nie będzie miało żadnych problemów ze zdrowiem. Niestety nie zawsze tak się dzieje, a wówczas potrzebne są różnego rodzaju badania.

Czasami nieprawidłowości można wychwycić już w okresie prenatalnym i wówczas jeśli jest taka możliwość to przeprowadza się niezbędne leczenia. Innym znowu razem może się okazać, że problemy ze zdrowiem nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, a ujawnią się dopiero, gdy zostaną przeprowadzone odpowiednie badania po urodzeniu. Z tego też powodu warto wiedzieć, że każde niemowlę krótko po urodzeniu jest poddawane określonym badaniom, które mają wychwycić tego typu nieprawidłowości, aby jak najszybciej można było zacząć odpowiednie leczenie.

Co jest badane jako pierwsze

Każdy noworodek, od razu po urodzeniu jest oceniany w skali Apgar. Można na niej osiągnąć od 1 – 10 punktów, a im jest ich więcej, tym zdrowsze jest dziecko. Badanie polega na ocenie koloru skóry dziecka, bicia serca, tego czy po porodzie zaczęło płakać i samodzielnie oddychać. Im mniej ma dziecko punktów w tej skali, tym poważniejszy jest jego stan zdrowia, a co się z tym wiąże wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej. Kolejnym badaniem jakie przeprowadza się w pierwszych godzinach po porodzie jest badanie odruchów noworodka. Czy ma odruch chwytania, ssania, szukania. Badane się również wzrok dziecka i słuch, a jeśli jakieś badania wychodzą niejednoznaczne, albo negatywne, to po kilkunastu godzinach są ponawiane. Tego typu badania u noworodka są niezwykle ważne, ponieważ im szybciej wykryje się wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, tym szybciej można podjąć odpowiednie działania, które pozwolą dziecku na szybkie leczenie.

To także jest badane

Warto mieć świadomość, że noworodek po urodzeniu jest poddawany bardzo dokładnym oględzinom. To oznacza, że sprawdzana jest głowa, brzuch, kręgosłup czy mięśnie. Dodatkowo lekarz przygląda się temu, jak wyglądają nogi i stopy, podniebienie oraz narządy płciowe. U takiego maluszka sprawdza się także staw biodrowy, jak i serce oraz krążenie. Każde nieprawidłowości należy sprawdzić i poszukać ich przyczyny. Dodatkowo u noworodków może wystąpić żółtaczka, a jeśli jest ona silna, to wówczas konieczne jest pobranie krwi od dziecka, aby móc określić poziom bilirubiny i określić jakie działania należy podjąć, aby przyspieszyć zmniejszenie się tego poziomu. Warto też mieć świadomość, że w tym pierwszym okresie wykonuje się również badanie pozwalające na określenie grupy krwi dziecka. Wszystkie te informacje są wpisywane w książeczkę zdrowia, ponieważ są one cenną informacją również w kontekście dalszego rozwoju dziecka.

Zobaczmy jakie badania wykonuje się noworodkom w pierwszych godzinach ich życia. Im więcej będziemy wiedzieli na ich temat, tym spokojniej będziemy do nich podchodzili. Pamiętajmy, że mają one na celu szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie właściwych kroków w celu przywrócenia dziecku zdrowia.

1 comment

Related Posts

1 comment

JOLKA5 29 kwietnia 2021 - 15:08

Mój maluch dostał ocenę 9! 🙂 Teraz ma 2 miesiące

Reply

Leave a Comment