Nie zwlekajmy z wizytą u psychologa

by karol

Utarło się przekonanie, że jeśli ktoś idzie do psychologa, to uważany jest za kogoś nienormalnego, niejednokrotnie nawet dochodzi do wyśmiewania takiej osoby. O ile dorośli jeszcze potrafią się bronić przed takimi sytuacjami, o tyle dzieci mają z tym znacznie większy problem, a co się z tym wiąże, też bardziej wystawione są na wyśmiewanie przez rówieśników.

Nie mniej trzeba powtarzać, że w wizycie u psychologa nie ma nic złego. To taki sam specjalista jak pediatra czy chirurg, z tą różnicą, że on działa z naszą głową, emocjami,z naszą duszą, a więc z tym,co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że nie ma nic złego, że korzystamy z pomocy takiego specjalisty. Wręcz przeciwnie, to świadczy o naszej sile, ponieważ potrafimy się przyznać do problemu i nie czekamy, aż zacznie się on jeszcze bardziej nawarstwiać.

Nie odkładajmy tego na później

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej udamy się po pomoc do psychologa, tym mniej negatywnych emocji w nas będzie, tym mniej problemów zdąży się nawarstwić, a co się z tym wiąże, szybciej będzie mógł nam on pomóc. Dodatkowo warto pamiętać, że psycholog nie poprzestaje na tym, co właśnie dzieje się w naszym życiu czy w życiu naszego dziecka. On drąży głębiej, stara się dotrzeć do źródła naszych obecnych problemów, a to oznacza, że im dłużej będziemy czekać z odbyciem takiej wizyty, tym trudniej będzie nam przypomnieć sobie początki naszych problemów, a więc tym trudniej będzie dotrzeć do sedna problemów, aby móc je skutecznie rozwiązać. W końcu jeśli decydujemy się na skorzystanie z pomocy psychologa, to nie po to, aby zamaskować problem, ale żeby faktycznie go przepracować i rozwiązać, tak żebyśmy w przyszłości nie musieli się znowu z tym wszystkim zmagać.

Szukajmy sprawdzonych osób

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że chcemy skorzystać z pomocy psychologa, czy to sami czy dla naszego dziecka, to powinniśmy mieć pewność, że znajdziemy się w gabinecie specjalisty, który ma ogromne doświadczenie i który faktycznie będzie w stanie pomóc nam z naszym problemem. To też oznacza, że warto popytać wśród rodziny i znajomych czy nie korzystali oni z pomocy takiego specjalisty. Jeśli tak, to czy byli z niego zadowoleni, czy potrafił im pomóc i czy mogą nam go polecić. Wówczas będziemy spokojniejsi, bo będziemy wiedzieli, że od razu trafimy pod skrzydła osoby, która faktycznie będzie w stanie nam pomóc. Co więcej, warto także mieć świadomość, że istnieją specjalne strony internetowe, na których można wstawiać opinie o lekarzach, jednak tutaj musimy być ostrożni, bo nigdy nie wiemy, kto dokładnie wypisuje dane opinie.

Psycholog ma ogromną wiedzę i jest takim samym lekarzem jak każdy inny. To oznacza, że jeśli nie potrafimy sobie poradzić z zachowaniem naszego dziecka, albo z tym co dzieje się w naszej głowie, to powinniśmy jak najszybciej się do niego udać. Jeszcze zanim problem zacznie się nadmiernie nawarstwiać przez co coraz trudniej będzie go rozwiązać.

2 komentarze

Related Posts

2 komentarze

Julia R 29 kwietnia 2021 - 13:27

Warto odwiedzić terapeutę nawet jak nie ma się znacznych problemów, pomaga on zrozumieć samego siebie i swoje zachowania… Dobry tekst!

Reply
WAWA 29 kwietnia 2021 - 15:05

Dobry artykuł – dużo informacji w niewielu zdaniach. To się ceni!

Reply

Leave a Comment