Kalendarz szczepień obowiązkowych

by karol

Są takie choroby, których występowanie udało się ograniczyć za pomocą szczepionek. Jednak żebyśmy nadal nie musieli się z nimi zmagać, konieczne jest tworzenie ochrony poprzez szczepienie kolejnych pokoleń. Wówczas osoby zaszczepione, które są w większości chronią osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą otrzymać takiej szczepionki.

To też oznacza, że przygotowany jest specjalny kalendarz szczepień obowiązkowych, do którego muszą stosować się rodzice wszystkich dzieci. Co ważne, takie szczepienia wykonywane są od pierwszej doby życia do 19 roku życia. Niezwykle istotne jest tutaj przestrzeganie wytycznych i pilnowanie tych terminów, bo jeśli je przegapimy, to niektóre trzeba będzie wykonywać jeszcze raz, ale niektórych nie da się już powtórzyć.

Niektóre tylko raz, inne są powtarzane

Przede wszystkim warto wiedzieć, że niektóre szczepienia podawane są tylko raz. Zaliczyć możemy do nich szczepienie przeciwko gruźlicy, które podawane jest w pierwszej dobie życia. Do takich pojedynczych szczepień należy również to przeciwko rotawirusom, które należy podać między 2 a 6 miesiącem. Warto jednak wiedzieć, że są również takie szczepienia, które muszą być po jakimś czasie ponowione, bo w przeciwnym razie ich skuteczność nie będzie tak wysoka jak być powinna. Do takich ponawianych szczepień należą te przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, jak i na Hib, oraz pneumokoki. Będziemy również musieli pamiętać o tym, że ponowić należy szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B, podawane w pierwszej dobie życia, a później w 2 i 7 miesiącu. Tak samo ponawiane jest szczepienie mające chronić nasze dziecko przed odrą, świnką i różyczką.

Są również zalecane

Oczywiście obok szczepień obowiązkowych, na które musimy się stawić z dzieckiem, bo w przeciwnym razie będziemy musieli się liczyć z koniecznością zapłacenia wysokiej kary, mamy również szczepienia zalecane. One mają chronić nasze dziecko przed różnymi chorobami, jednak ich wykonanie nie jest konieczne i jeżeli nie podamy danych szczepień naszemu maleństwu, to tutaj nie będziemy pociągnięci do żadnej odpowiedzialności. Do takich zalecanych szczepień należy zaliczyć te mające chronić między innymi przed: ospą wietrzną, grypą, meningokokami, jak i przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Tutaj decyzja w pełni zostaje po stronie rodziców, jednak zanim ostatecznie zdecydujemy czy będziemy szczepić dziecko, którąś z tych dodatkowych szczepionek czy jednak nie, powinniśmy najpierw jak najwięcej poczytać o nich samych. O tym co może zyskać nasze dziecko, a jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Warto na ten temat również porozmawiać z lekarzem pediatrą, który rozwieje nasze obawy, a dodatkowo zna nasze dziecko i będzie potrafił ocenić, czy powinniśmy wykonać takie szczepienie czy jednak nie musimy.

Zobaczmy jakie szczepienia są obowiązkowe, a z których możemy zrezygnować. Dodatkowo warto poznać jakie niepożądane efekty mogą wywołać te choroby, bo wiedząc przed czym będziemy chronić dziecko, łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję.

1 comment

Related Posts

1 comment

KRZY 29 kwietnia 2021 - 15:07

Super, ja zapisalem sie na szczepienie na samym poczatku i niedlugo chyba moj termin

Reply

Leave a Comment