Jakie szkolenia dla fizjoterapeutów wybrać na początek?

by karol

Na wstępie tego artykułu warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne, na kierunku fizjoterapia. Są to aktualnie pięcioletnie studia zakończone egzaminem państwowym. Prawda jest jednak taka, że właściwa edukacja i szkolenie pojawia się dopiero po zakończeniu etapu kształcenia, w momencie gdy fizjoterapeuta przystępuje do pracy z pacjentem. To wtedy pojawia się potrzeba nieustannego rozwiązywania problemów i świadomość, jak duża ilość materiału czeka jeszcze do nauki świeżo upieczonego fizjoterapeutę.

Niestety prawdziwe schody zaczynają się na etapie wyboru szkolenia dla fizjoterapeutów. Rynek kursów dla fizjoterapeutów jest bardzo obfity. Można znaleźć na nim zarówno te szkolenia, które niosą ze sobą prawdziwą wartość, a co za tym idzie skuteczność, jak i te, po których kursant uzna, że zmarnował czas i niemałą ilość pieniędzy.

Które kursy dla fizjoterapeutów warto zatem wybrać?

Wszystko oczywiście zależy od etapu, na którym jest fizjoterapeuta. Na początku warto zagłębić się w te szkolenia, które dają podstawową wiedzę terapii w podstawowych jednostkach klinicznych, szczególnie tych związanych z kręgosłupem. Warto zwrócić uwagę również na to, czy szkolenie daje spektrum możliwości do takiego rozwoju.

Dobrym przykładem jest szkolenie z Terapii manualnej kręgosłupa w ujęciu klinicznym, który prowadzi Marcel Mieszkalski.

Mimo młodego wieku jest świetnym dydaktykiem, a jego szkolenie zarówno ukierunkowuje na możliwości terapeutyczne w konkretnych problemach jak również rozwija kursantów o takie metody pracy jak terapia manualna, terapia wisceralna czy elementy pracy osteopatycznej.

Bardzo ciekawym szkoleniem jest również kurs Piotra Kostrzębskiego “Globalna Terapia Stopy” (GTS). To przede wszystkim kurs dla fizjoterapeutów i podologów, który bardzo precyzyjnie omawia anatomię i fizjologię stopy, ale co ważniejsze, odnosi funkcję stopy do biomechaniki całego ciała. Szkolenie odkrywa przed kursantem również elementy podologii. Adepci szkolenia mogą również liczyć na nie małą ilość badań naukowych oraz szereg wartościowych informacji na temat leczenia takich jednostek klinicznych jak ostroga piętowa czy przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa.

Inną propozycją jest szkolenie Jakuba Modliszewskiego dotyczące fizjoterapii po operacjach stawu kolanowego. Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL, szycia łąkotek czy innych zabiegach artroskopowych są w Polsce bardzo popularne i w zasadzie każdy fizjoterapeuta powinien mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę. Jakub Modliszewski na swoim szkoleniu odnosi się nie tylko do klasycznego ortopedycznego podejścia ale również omawia to, jak do terapii stawu odnosi się osteopatia. Wielką wartością jest również fakt, że szkolenie wraz z Jakubem Modliszewskim prowadzi lekarz ortopeda Paweł Grab, pokazując punkt widzenia lekarzy oraz analizując przesłanki, w oparciu o które lekarz podejmuje decyzję na temat tego czy operować pacjenta.

Wymienione szkolenia znajdziesz na Enedu – to strona poświęcona w pełni fizjoterapii i fizjoterapeutom. W ofercie enedu.pl znaleźć można m.in: szkolenia dla fizjoterapeutów i osteopatów stacjonarne oraz w wersji online. Firma oferuje również nielimitowany dostęp do kursów online i webinarów w ramach Akademii Enedu – czyli platformy edukacyjno-społecznościowej, gdzie regularnie publikowane są wartościowe materiały oraz treści z zakresu fizjoterapii, osteopatii oraz medycyny chińskiej.

Najważniejsze jednak jest skrupulatne analizowanie treści przekazywanej na kursach (zarówno tych stacjonarnych jak i online) oraz weryfikacja założeń w gabinecie i nieustanne praktykowanie tego co jest zgodne z filozofią danego fizjoterapeuty. Tylko powtarzanie materiału bezpośrednio po szkoleniu i praktyka w gabinecie – podczas pracy z pacjentem pozwala utrwalić nowo zdobytą wiedzę i cieszyć się nowymi narzędziami fizjoterapeutycznymi. 

0 comment

Related Posts

Leave a Comment