Jak zorganizować wypoczynek w górach?

by karol

Każdy potrzebuje chwili odpoczynku, momentu gdy będzie mógł się odciąć od tego, co dzieje się w jego życiu prywatnym i zawodowym, gdzie nie będzie musiał o niczym myśleć, a będzie mógł po prostu cieszyć się tym co go otacza. To oznacza, że powinniśmy zadbać o to, aby w naszym codziennym harmonogramie był czas na odpoczynek, taki moment, w którym będziemy myśleć tylko o sobie.

Jednak taki codzienny wypoczynek, choć bardzo ważny, to jednak może się okazać niewystarczający. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby w ciągu roku móc wyjechać na kilka dni, zmienić otoczenie, znaleźć się w miejscu, w którym najlepiej będzie nam się odpoczywało. Wielu ludzi wówczas wybiera się w góry, ale jak zaplanować taki wyjazd, aby mieć pewność, że odpoczynek faktycznie będzie wówczas możliwy?

Dopasujmy do naszych możliwości

Jeśli przez większość roku siedzimy przy biurku, a nasza aktywność fizyczna jest na naprawdę niewielkim poziomie, to z pewnością planując wypoczynek w górach, nie powinniśmy organizować wyjść w wysokie ich partie i to jeszcze po najcięższych szlakach. Nie mniej nawet wówczas możemy zaplanować spacery po niższych partiach gór, wybierając najłatwiejsze ścieżki. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody, zmienić otoczenie, pooddychać świeżym powietrzem, a jednocześnie zbytnio się nie zmęczymy, a więc też nie zniechęcimy. Dodatkowo warto też pamiętać, aby takie trasy nie były zbyt długie, bo zawsze jeszcze musimy wrócić. Czasami lepiej będzie, jeśli zaplanujemy krótsze wycieczki, ale za to takie, które będziemy mogli odbyć bez pośpiechu, swoim tempem, bo wówczas faktycznie będziemy mieli możliwość cieszyć się tym wszystkim co nas otacza i ładować akumulatory podczas takiego wypoczynku. Jeśli natomiast mamy świetną kondycję, to spokojnie możemy zaplanować przejście trudniejszymi trasami, ale wówczas również powinniśmy pamiętać o planowaniu odpoczynków i o tym, aby mieć czas na wyciszenie i podziwianie tego co nas otacza.

Przygotujmy trasy i odpowiedni ekwipunek

Pamiętajmy, że jeśli chcemy wypocząć podczas pobytu w górach, to warto wybierać takie miejsca, które są rzadziej uczęszczane, bo wówczas będziemy mieli większy spokój i faktycznie będziemy mogli się wyciszyć. Dodatkowo warto wcześniej zaplanować sobie trasy, którymi chcemy przejść, jak i zadbać o odpowiednie wyposażenie plecaka, tak abyśmy mieli pewność, że mamy wszystko co niezbędne. To też oznacza, że im lepiej będziemy przygotowani na taką górską wędrówkę, tym spokojniej będzie ona przebiegała, a więc też tym bardziej wypoczęci z niej wrócimy. Jeśli jeszcze uda nam się uniknąć tłumów ludzi, to może się okazać, że naprawdę udało nam się wyciszyć, oczyścić głowę i na nowo zaczęliśmy oddychać pełną piersią, czując że faktycznie wypoczęliśmy i będziemy wracać do codziennych obowiązków pełni energii.

Zobaczmy jak to wszystko działa, jak zorganizować wypoczynek w górach, aby mieć pewność, że faktycznie się zrelaksujemy, że będziemy mogli spojrzeć na wszystko z większego dystansu.

1 comment

Related Posts

1 comment

Robert 29 kwietnia 2021 - 14:54

Kocham wędrówki górskie – wybieram najmniej zaludnione trasy, by cieszyć się przyrodą. Polecam te metodę.

Reply

Leave a Comment