Jak poprawić wzrok?

by karol

Narząd wzroku jest bardzo ważny, dlatego warto o niego dbać. Niestety, ale wraz z upływem lat, niemal u każdego zauważalne jest stopniowe jego pogarszanie się. Na szczęście są proste metody, które pomagają przeciwdziałać temu niepożądanemu zjawisku. Jak dbać o oczy, by poprawić wzrok i zapewnić sobie zdolność dobrego widzenia nawet w przypadku starości?

Specjaliści z Centrum Oka radzą – profilaktyka to podstawa

Okuliści z renomowanej kliniki Centrum Oka przede wszystkim zalecają profilaktykę i przeprowadzanie regularnych badań, których celem jest zdiagnozowanie oznak pojawiających się problemów we wczesnej ich fazie. Wyjątkowo istotne jest, by nie bagatelizować objawów i zgłaszać się na kontrolę oczu w przypadku nawet delikatnego pogorszenia wzroku. Szczególnej uwagi wymagają sytuacje, gdy uskarżamy się na zaburzenie ostrości widzenia, bóle w gałkach ocznych, intensywne łzawienie czy światłowstręt. Zdiagnozowanie schorzeń w ich wczesnym stadium stwarza szansę na niedopuszczenie do ich rozwoju, uleczenie i zabezpieczenie naszego wzroku przed poważnymi problemami.

Domowe sposoby wspierania wzroku

O wzrok można dbać nie tylko w gabinecie okulistycznym. Fachowcy z Centrum Oka polecają kilka sprawdzonych metod, które usprawnią nasze widzenie. Jedne stanowią swoistą gimnastykę oczu, inne związane są z dietą.

Ćwiczenia

Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń oczu jest tzw. palming, którego celem jest rozluźnienie nerwów. Należy zasłonić oczy (bez ich zamykania) dłońmi w ten sposób, by skrzyżować palce na czole i docisnąć dłonie do oczu tak, żeby ich nie dotykać, a jednocześnie całkowicie odciąć dostęp światła. Trzeba zachować prostą sylwetkę i wpatrywać się w ciemność przez ok. minutę. Im przed oczami robi się ciemniej, tym większy odpoczynek dla wzroku.

Sprawność widzenia poprawia również solaryzacja, czyli patrzenie w słońce przez kilka minut z zamkniętymi oczami. Ważne jednak, żeby nie otwierać oczu od razu. Należy odwrócić głowę od słońca i chwilę utrzymać jeszcze zamknięte powieki.

Istotna jest też sprawność gałek ocznych, dlatego warto wykonywać również tzw. nieskończoność. Polega ona na rysowaniu palcem w powietrzu symbolu nieskończoności (pochylona ósemka) i wodzić wzrokiem, bez ruszania głową, za linią.

W ośrodku Centrum Oko zalecane są także ćwiczenia rozluźniające oczy przez poruszanie gałkami w lewo i prawo z utrzymaniem bocznego napięcia przez chwilę. Wykonujemy to przy zamkniętych oczach oraz rozluźnionym czole.

Dieta

Bardzo ważna jest dieta bogata w produkty zawierające substancje wspierające prawidłowe funkcjonowanie oczu. Wybierajmy warzywa i owoce będące źródłem witamin D, E oraz C. Niedobory można uzupełniać też suplementami diety. Za sprawne widzenie w dużym stopniu odpowiada cynk, więc należy jeść ryby, jaja, kaszę gryczaną, ostrygi, ryż, pestki dyni czy słonecznik. Selen przeciwdziała powstawaniu zaćmy. Jego źródłem w pożywieniu są m.in. orzechy, ryby, drób i pszenica. Kolejnym istotnym składnikiem jest luteina, która dociera i usprawnia funkcjonowanie plamki żółtej odpowiadającej za ostrość widzenia. Związek ten dostarczymy z warzywami, głównie jarmużem. Można też go kupić w formie suplementu diety.

0 comment

Related Posts

Leave a Comment